Jak zdobyć doświadczenie podczas studiów?

To pytanie zapewne nurtuje wielu studentów, którzy wszędzie przy ogłoszeniach o pracę widzą potrzebę posiadania wiedzy i umiejętności, które jednak na studiach nie zdobywają (ponieważ studia mają akademickie podejście do zdobywanej wiedzy i kompetencji i nie są miejscem, w których wychowuje się przyszłych pracowników korporacji). W poniższym wpisie postaram się pomóc jak pogodzić studia z doświadczeniem.

W poprzednim wpisie, zwracałem uwagi na praktyki i staże. To podstawowa możliwość zbudowania doświadczenia, ale nie jedyna. Drugim sposobem jest postawienie sobie ambitnych celów podczas realizacji kursów planowych na uczelni. Dobrym do tego etapem jest Projekt Indywidualny, Projekt Zbiorowy czy praca licencjacka. Warto tutaj integrować zdobyte umiejętności na osobnych przedmiotach (np. inżynieria oprogramowania, programowanie czy SQL). To jednak nie koniec możliwości jakie mamy. Należy pamiętać, że informatyka i projekty z nią związane, bardzo często posiadają niski koszt wejścia w rynek. Co to oznacza? Nie wydamy wielu pieniędzy, aby nasz pomysł mógł zaistnieć w rzeczywistości. Bardzo często tym kosztem jest praca informatyka oraz późniejsza reklama. Koszty utrzymania takiego przedsięwzięcia są bardzo małe. Koszt domeny .pl za pierwszy rok to 1 zł, hosting 100 zł rocznie (lub na początkowym etapie można zadowolić się darmowym). Jeśli tylko mamy jakieś pasje lub zainteresowania to warto postarać się zbudować do tego narzędzie informatyczne. Jeśli ktoś jest zapalonym graczem, może warto zrobić do tego forum lub stronę pozwalającą na gromadzenie statystyk z gier? A może warto postawić własne środowisko z daną grą( np. na stronie http://forum.ragezone.com/ jest pełno informacji jak to zrobić). A może chcę napisać bota do tej gry (http://www.elitepvpers.com/forum/). A może denerwuje Cie ciągłe odświeżanie USOS? Można napisać skrypt w AutoIT (https://www.autoitscript.com/site/autoit/), który wykona wszystko za Ciebie! A może interesujesz się kotami? Parę lat temu zbudowano portal o kotkach za 700 tys. pln z projektu unijnego (http://www.web.gov.pl/firmy-i-uslugi/katalog-euslug/31_794_swiatkotow-pl-platforma-e-uslug-dla-hodowcow-i-wlascicieli-kotow.html#ad-image-0)! Takich pomysłów jest cała masa, a informatyka to w końcu automatyzowanie pewnych procesów, wystarczy się rozejrzeć co można uprościć za pomocą komputera i już projekt do wykonania jest gotowy. Jest wiele przykładów, jak wiele projektów wykonywanych „po godzinach” stało się biznesowym strzałem w dziesiątkę. nk.pl czy filestube.com.

Takim o to sposobem można połączyć przyjemne z pożytecznym. Jeśli informatyka to Twoja pasja wystarczy chwila i pomysł znaleziony. Drugim krokiem jest zaimplementowanie rozwiązania zgodnie z obecnymi standardami biznesowymi i w technologii jaka nas interesuje i/lub jest na nią popyt na rynku pracy. Nawet jeśli nie zarobimy na nim milionów, to jest to ciekawa opowieść jaką można wypełnić podczas pytania na rozmowie o prace: „Co Pan już umie, co pan zrealizował?”
Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby być jednocześnie Project Managerem, Programistą i Adminem warto dołączyć do jakiegoś zespołu Open Source, który tworzy jakieś oprogramowanie (choćby to była wtyczka do jakiegoś CMS w PHP). Takie działanie na pewno zaprocentuje i da nam olbrzymie korzyści w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>